Figen Dinleyici

Woo-functionaris en juridisch adviseur bij de directie Bestuursondersteuning

“Tijdens mijn rechtenstudie in Leiden volgde ik een snuffelstage van twee weken bij de Afdeling bestuursrechtspraak. Je bereidt dan een zaak voor, je werkt zelfs aan de concept-uitspraak. Ik wist toen al: hier wil ik na mijn afstuderen gaan werken. Mijn voorkeur lag in de Omgevingskamer, daar heb ik 5,5 jaar gewerkt. Dat hield in: zaken voorbereiden, concepten schrijven, raadkameren – vergelijk het met de snuffelstage, maar dan ‘voor het echie’. Daar gaat een opleidingsprogramma aan vooraf.

Toch ben ik in maart 2024 overgestapt naar de directie Bestuursondersteuning, dat was voor mij een nieuwe kans en een mooie uitdaging. Daar ben ik nu Woo-functionaris. De Wet open overheid is in mei 2022 ingevoerd en in tegenstelling tot de Wet openbaarheid van bestuur valt de Raad van State daar nu ook onder. Komt er een Woo-verzoek binnen, dan coördineer ik met de twee collega’s van het ‘Woo-punt’ de voorbereidende processen: we gaan na of het wel een Woo-verzoek is en als dat zo is, zetten we het uit in de organisatie – collega’s leveren dan documenten aan. Vervolgens bereiden we de inhoudelijke beslissing op het verzoek voor. De verzoeken die we binnenkrijgen variëren nogal. We kregen bijvoorbeeld het verzoek om de mandaat-, volmacht- en machtigingsbesluiten openbaar te maken. Andere verzoeken gaan over stukken die onderdeel uitmaken van onze adviezen. Eerst kwamen er ook best wel wat verzoeken om oude, nog niet gepubliceerde adviezen van de Afdeling advisering openbaar te maken, maar al die oude adviezen hebben we toen in één keer allemaal gepubliceerd. Die verzoeken krijgen we niet meer. Alle Woo-besluiten worden op onze website gepubliceerd en zijn daarmee voor iedereen te lezen. .

Mijn snuffelstage was het begin van een mooie functie bij de Raad

In 2024 kregen we 27 Woo-verzoeken binnen. Die moeten we volgens de wet binnen vier weken afhandelen, hoewel er een verlengmogelijkheid van twee weken is. Wij redden het vaak om alles binnen de termijnen af te handelen. We krijgen ook verzoeken over de Afdeling bestuursrechtspraak, maar informatie over rechtspraak valt niet onder de Woo.

Naast mijn rol als Woo-functionaris ben ik ook juridisch adviseur bij Bestuursondersteuning. Dat betreft onder andere het opstellen van notities en conceptregelingen binnen de Raad. Nooit gedacht dat ik dit na mijn snuffelstage ooit zou doen.”